AZ OLDAL TESZT ÜZEMMÓDBAN FUT. A TARTALMAK FELTÖLTÉSE FOLYAMATOS.

Kezelések

Mi történik a kórházban?

Az ideggyógyászati vizsgálat mellett EKG és vérvizsgálatok történnek azonnal a beérkezést követően. Sürgősséggel koponya CT vizsgálat (az agy ábrázolására szolgáló réteg Rtg felvétel) készül, aminek a segítségével el lehet különíteni az agyinfarktust az agyvérzéstől.

Amennyiben a beteg az agyinfarktus tüneteinek kialakulását követően azonnal kórházba kerül, és a koponya réteg Rtg vizsgálat kizárja az agyvérzést, lehetőség nyílik az agyi eret elzáró érrög feloldását célzó kezelésre.

Ez csak akkor kísérelhető meg, ha a tünetek és a kezelés elkezdése között 3 óránál több idő nem telik el. Így érthető, hogy miért fontos a betegek mihamarabbi kórházba juttatása.

A kórházi kezelés során a betegek laboratóriumi értékeit, vérnyomását, testhőmérsékletét folyamatosan ellenőrizni, korrigálni kell. Ha a tüneteket agyi infarktus okozza, a beteg a vérlemezkék összetapadását gátló gyógyszert is kap.

Ez már a másodlagos megelőzés, az újabb agyi érkatasztrófa kivédését szolgáló kezelés része. E mellett a nyaki erek ultrahangos vizsgálata (carotis doppler) elengedhetetlen az agyi érkatasztrófában szenvedő betegnél.

Amennyiben az agyat ellátó verőér súlyos szűkülete derül ki, és a beteg állapota lehetővé teszi az ér műtéti úton „tisztítható” meg, ami ugyancsak a másodlagos megelőzés része.

Ugyanakkor a kezelés már akórházban elkezdődik. A tünetek súlyosságát, a megmaradt funkciót figyelembe véve a rehabilitáció fokozatos. Kezdetben passzív, majd aktív torna az ágyban, ülés, állás és végül járásgyakorlatokat jelent.

Ha az izomerő megfelelő mértékű, a mindennapi élethez szükséges funkciók (pl.: evőeszköz használat, önálló WC használat, …) fejlesztése a következő lépés. A rehabilitáció speciális területe a beszédzavar (aphasia, dysarthria) kezelése logopédus segítségével.

A rehabilitációt, mivel a javulás elhúzódó, a kórházi kezelés után is folytatni kell. Erre a speciális rehabilitációs osztályokat, és a beteg otthonába kijáró gyógytornászok, logopédusok segítségét lehet igénybe venni.

Ez a komplex rehabilitációs program segítheti át a beteget és családját azon a testi és lelki megterhelésen melyet az agyi érkatasztrófa okoz.

A stroke után

Stroke után a betegek nagy része ágyhoz kötve éli az életét és ápolásra szorulnak.

A stroke az agyállomány pusztulása az agyi erek elhalása következtében. Két formáját lehet megkülönböztetni az elrázódás következtében kialakult ischaemiás stroke vagyis az agyi infarktus az egyik a másik az erek megpattanásából következő agyvérzés. A tünetek mindkét esetben közel azonosak: a beteg egyik oldala lebénul, ez a végtagok bénulását jelenti, az arc izmaival együtt (a száj jellegzetesen félre húzódik), valamint a beszéd és a nyelés nehézzé válik.

Forrás: strokeomvolt.blog.hu

Beszédzavar és bénulás
Ugyan a hallására nem lesz kihatással a betegnek a stroke, a beszéd megértésére igen. Ez nagyban megnehezítheti a sikeres rehabilitációt ugyan is a beteg nem érti mit szeretnénk tőle. Fontos tényező, hogy a beteg maga is meg akarjon gyógyulni és segítse a rehabilitációs munkát az együttműködéssel. Ha a baj bekövetkezése esetén a domináns agyi félteke sérül, abban az esetben a bénulás mellett jelentkezik majd a beszédzavar is. Tehát a jobbkezes betegnél a jobboldali végtag bénulását kíséri a beszédzavar.

Látótérkiesés
A bénulással együtt, jelentkezhet azonos oldali látótér kiesés. A rehabilitáció alatt azonban az agy megtanulja kezelni és a későbbiekben ez fog a legkevesebb gondot okozni a páciensnek.

Vizelet – és széklettartási probléma
Ez is a stroke egyik maradvány tünete, a rehabilitáció során fokozatosan történik a húgyhólyag tornáztatása és ha sikeres a rehabilitáció a beteg fokozatosan el is hagyhatja a katétert és a pelenkát. Azonban az esetek nagy részében sajnos a pelenka viselése a betegeknek életük végéig szükséges.

Gyógytorna
A hangsúly azon van, hogy a gyógytorna mindig aktív és folyamatos legyen. Szükséges azért, hogy az izmok ne sorvadjanak el és ezzel elkerülhető a mélyvénás trombózis is. A gyógytornász feladata, hogy a pácienst ösztönözze a bénult végtag mozgatására hiszen csak így érhető el változás. Ez megterhelő a beteg számára viszont elengedhetetlen a gyógyuláshoz.


A szakember szerepe a folyamatban
A stroke-on átesett betegekkel több szakember is foglalkozik. Egyrészt a beszédértéshez szükség van egy beszédszakértőre, az ő munkáját gyógyfoglalkoztatók és neuropszichológusok is segítik. A stroke után jelentkezhetnek depressziós tünetek a pácienseknél éppen ezért fontos egy pszichológus a gyógyulási folyamathoz, aki segít a betegnek és a családnak is elfogadni és alkalmazkodni a megváltozott élethelyzethez.

webbeteg.hu/DMD

Folsavval a stroke ellen

A folsavat a vérnyomáscsökkentővel együtt érdemes szedni.

A Peking University First Hospital készített egy kutatást, amiből kiderült, hogy a folsav a hagyományos vérnyomáscsökkentő gyógyszerekkel együtt szedve nagyban hozzájárul a stroke elkerüléséhez. A folsavat már régóta vizsgálták de eddig nem sikerült eredményeket felmutatni. Éppen ezért számít áttörésnek a stroke megelőzése szempontjából ez az eredmény. Dr. Yong Huo a kutatás vezetője közel 20 700 beteget vizsgált meg, akik magas vérnyomással küzdenek. Két csoportra osztották a betegeket, az egyik csoport csak vérnyomáscsökkentőt kapott a másik csapat pedig folsavat is a gyógyszer mellé. A kutatás négy éven keresztül tartott és azoknak aki, nem szedtek folsavat 3,4 százaléka esett át strokeon vagy agyvérzésen, míg azoknak akik szedtek 2,7 százaléka. Tehát az eredmények azt bizonyítják, hogy a folsav szedése 0,7 százalékkal csökkentette a stroke kialakulásának kockázatát.


Mivel a folsav vízben oldódó vitamin így a vizelettel együtt hamar kiürül a szervezetünkből. Hogy ezt megakadályozzuk folyamatosan kell szedni, napi szinten. Érdemes tehát beépíteni a mindennapjainkba és étrend kiegészítőként szedni, hiszen számos pozitív élettani sajátosság van. A stroke kockázatának csökkentése mellett, azoknak is érdemes szedni, akiknek nincsenek vérnyomás problémái, valamint a kismamáknak is ajánlott, hiszen védi a magzatot.