AZ OLDAL TESZT ÜZEMMÓDBAN FUT. A TARTALMAK FELTÖLTÉSE FOLYAMATOS.

Pitvarfibrilláció

MI AZ A PITVARFIBRILLÁCIÓ?

Tudta-e Ön, hogy a pitvarfibrilláció világszerte a leggyakoribb felnőttkori szívritmuszavar? A betegek száma csupán Európában és az Egyesült Államokban meghaladja a kilencmilliót!

Alapjában véve, pitvarfibrilláció túlságosan szapora, vagy lassú szívverés esetén jelentkezik, azonban akár normális szívfrekvencia mellett is fellép.

  • A szívműködést a szívizomzatban terjedő elektromos impulzusok vezérlik, melyek hatására a szív összehúzódik és „pumpaként” továbbítja a vért.
  • Élettani szívműködés esetén, a felül elhelyezkedő szívüregek (a pitvarok) összehúzódása az alul lévő szívkamrákba továbbítja a vért, amit aztán a kamrák összehúzódása a tüdőbe és az egész testet behálózó érrendszerbe juttat.
  • Pitvarfibrilláció esetén a pitvarfalban keletkező elektromos impulzusok kihagynak, és emiatt pitvarizomzat csupán remeg (fibrillál).
  • Ez azt jelenti, hogy a pitvarokban lévő vér teljes mennyisége nem továbbítódik a kamrákba, hanem egy része a pitvarban marad és pang.

 

A pitvarfibrilláció miatt a szíve nem működik úgy, ahogyan kellene.

Súlyos állapot, amivel nap mint nap együtt kell élnie

Ha pitvarfibrillációt kórisméztek Önnél, akkor bizonyára azt is tudja, hogy ezzel az állapottal élni gyakran aggasztó, sőt olykor ijesztő lehet.

Bizonyára már nem is tartja számon, hányszor riadt fel éjszakánként arra, hogy hevesen ver a szíve – vagy milyen sűrűn lepi meg szédülés, vagy légszomj.

Érdekes módon, a pitvarfibrilláló betegek gyakran amiatt aggódnak, hogy panaszaik a küszöbön álló szívroham előjelei.
Szubjektív panaszai alapján természetes, hogy aggódik a szíve miatt. Mindazonáltal, rendkívül kicsi a valószínűsége, hogy a pitvarfibrillációja szívrohamot idézzen elő.

Létezik azonban egy másik fenyegetés is, amivel nap mint nap szembe kell néznie – pitvarfibrillációja miatt stroke-ot szenvedhet el.

Az első lépés a stroke-kockázat csökkentéséhez, ha tisztában van a pitvarfibrilláció sajátosságaival.

Kialakulása – Miért is szenved Ön pitvarfibrillációban?

Az öregedés során nagyobb valószínűséggel jelentkezik (a 40 évesnél idősebbek kb. negyedén kialakul) pitvarfibrilláció, mely azonban gyakoribb szívbetegeken, vagy a szívvel összefüggő kórképekben, pl. szívelégtelenségben. Gyermekeken rendkívül ritka a pitvarfibrilláció.

Az igazat megvallva, a pitvarfibrillációnak olykor nincs, vagy ismeretlen a kiváltó oka. Mindazonáltal, bizonyos állapotok és életmódfüggő tényezők tudottan előidéznek pitvarfibrillációt.

Ezek közé tartoznak többek között:

  • a magas vérnyomás;
  • a cukorbetegség;
  • a szívelégtelenség;
  • az életkor előrehaladása;
  • a pajzsmirigy túlműködése;
  • túlzott mennyiségű alkohol fogyasztása, vagy tivornyaszerű ivászat.

Fontos, hogy felismerje ezeket a kiváltó okokat és tegyen ellenük – pl. mérsékelje alkohol- és kávéfogyasztását, tartsa kordában szív-érrendszeri rizikófaktorait, többek között a hipertóniát és a cukorbetegséget.

Fontos tudnia, hogy az Ön esetében mi idézte elő a pitvarfibrillációt.

A tünetek számbavétele

Számos pitvarfibrilláló betegnek egyáltalán nincsenek panaszai, különösen akkor amikor a szívük nem ver igazán gyorsan. Mindazonáltal, gyakori tünet többek között:

  • a szívdobogás-érzés;
  • a szédülés;
  • a mellkasi fájdalom;
  • a légszomj.

Még egy fontos dolog – a tünetek nem mindenkinél azonosak. Lehet, hogy Önt szinte minden nap gyötrik? Netán csak olykor-olykor, vagy talán sohasem jelentkeznek panaszok?

Bárhogy is legyen, fontos szem előtt tartani, hogy még abban az esetben is szükséges gyógyszert szednie és orvosa utasításait betartva kezelni a betegségét, ha egyáltalán nincsenek panaszai.

Ez biztosítja a legnagyobb esélyt a stroke Önt fenyegető kockázatának csökkentésére.

Fontos, hogy felismerje a pitvarfibrilláció tüneteit!

Hogyan hat a kezelés?

Orvosa különféle gyógymódokat írhat elő az Ön pitvarfibrillációjának kezelésére. Ide tartozik többek között:

  • A szívfrekvencia szabályozása
    Gyors szívfrekvenciájú pitvarfibrillációban ez a gyógymód elősegíti az élettani szívfrekvencia helyreállítását, sőt a rohamokban jelentkező szédülés megszüntetésében is segíthet.
  • A szívritmus szabályozása
    Elképzelhető, hogy szívritmusa normalizálása céljából elektromos, vagy gyógyszeres kardioverziót ajánlanak Önnek. Ez esetben elektromos áramütést alkalmaznak, vagy speciális gyógyszert (antiaritmiás szert) adnak a szabályos szívritmus helyreállítása céljából.
  • Véralvadásgátló kezelés
    A vér alvadékonyságának csökkentése a vérrögképződés megszüntetésével mérsékli a stroke kockázatát. Ezt a gyógymódot a stroke közepes-magas kockázata esetén alkalmazzák. A leggyakrabban adott véralvadásgátlók egyike a warfarin.

A pitvarfibrilláció kezelésére különböző típusú gyógymódok állnak rendelkezésre.